ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5555535
*
nr 555 5535
Spegel
med etsad dekor, höjd: 69 bredd:50
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 december 2008
kl 19:55:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/12 19:17:53
1
100 kr
1/12 19:34:14
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 555 5535
Spegel
med etsad dekor, höjd: 69 bredd:50
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 150 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 1 december 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/12 19:17:53 | 1 | 100 kr |
| 1/12 19:34:14 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



